Історія нашої 7-ї школи

       Так склалася доля, що працювати довелось у школі, де пройшли моє дитинство та юність. Тому, першочерговим завданням як вчителя історії, за проханням адміністрації школи, я почала роботу над узагальненням історії виникнення та розвитку нашого навчального закладу. Ця робота зайняла два роки: робота в архіві, систематизація інформації попередніх вчителів історії, оформлення першого власного історичного проекту. 


Історична довідка 

     Ніжинська загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня № 7 зараз знаходиться у будівлі за адресою вулиця Гоголя 15, де з 1878 р. почала діяти приватна жіноча прогімназія ім. П.І.Кушакевич (4 класний навчальний заклад, як сучасна початкова школа) заснована на кошти петербурзького золотопромисловця, уродженця нашого міста А.Ф. Кушакевича в пам'ять про свою дружину Пелагею Іванівну. У 1884 р. прогімназія перетворена у жіночу гімназію завдяки збільшеному фінансуванню, зростанню кількості учениць.

     Навчальний заклад успішно діяв до 1919 р. але революційні події все змінили: нова влада, соціально-економічні реформи, зміни в освіті. У 1919 р. прийнято "Положення про єдину трудову школу УРСР", за яким усі нижчі й середні державні, громадські й приватні школи, гімназії, училища України заборонялися або реорганізовувалися в єдину загальноосвітню трудову семирічну школу.

   За енциклопедичним довідником «Чернігівщина» доля гімназії така: 1920 р. – перетворена на єдину трудову школу №1; у 1943-1954 рр. – у приміщенні школи діяв госпіталь; з 1954 р. – середня школа № 7. Постає питання: «Чи існувала школа № 7 до 1954 р.? Якщо так, то за якою адресою?». Опрацювавши фонди  Відділу забезпечення збереженості документів Державного архіву Чернігівської області в м. Ніжині, ми встановили: 1919 року заснована Ніжинська Радянська Єдина Трудова  Школа № 7 І ступеня (4 класна, тобто початкова), з українською мовою спільного навчання хлопців та дівчат. Адреса – вул. Мільйонна 13 (Овдіївська) . Але у справах 1923 р. школа знаходилась по вул. Судейська (Гребінки) – головна будівля, а ще одне приміщення закладу по вул. Глібовська (Глібова), проте номерів будинків не вказано. Варто зазначити, що за документами становище будинків було незадовільним, потребували постійного ремонту. 1926 р. адреса навчального закладу вул. Київська 58 (у деяких справах 56, можливо помилка) зараз вул. Шевченка. Доказами цього є анкета та атестат випускника С.Ф. Шишко, де вказано цю ж адресу навчального закладу (за 1926 р.- анкета, 1928 р. - атестат), але школа була вже 7-річною (середньою).

  У справах фондів 40-х років зустрічаємо назву Ніжинська російська чоловіча середня школа № 7, адреса - вул. Київська 58. Але за звітом про кількість учнів шкіл міста на 1945-46 р., школа № 7 має значне зростання дітей, а також є звернення директора про надання школі додаткових приміщень. За справами 1948 р. – 1952 рр. адреса школи нова – вулиця Леніна 11 (доказом цього є і меморіальна дошка встановлена на будівлі школи – сьогодні це друге приміщення ЗОШ №1 або так звана вечірня школа – фото додається). Проте, ця адреса знову змінюється: директор Б.С.Стогнут прохає про ще одне приміщення по вул. Луначарського 11, але підтвердження передачі приміщення немає.
Нарешті було знайдено інформацію, за якою встановлено: на 01.07.1953 р. Ніжинська середня чоловіча школа №7 розташована вул. Леніна 11, а на 01.09.1953р. – Гоголя 15.
  Змішаного типу навчання, тобто для дівчат та хлопців, середня школа № 7 стає з 1 вересня 1954 року (доказом цього є інформація зі звіту про роботу школи, де вперше вказано на 1954-1955 навчальний рік позначка «тип школи - змішана»).
 Таким чином, історія нашої школи починається ще з 1919 р. як 7 Радянська Єдина Трудова  Школа І ступеня, трансформована з чоловічої середньої школи у змішану середню школу № 7 (1954р.) і відкриває двері першокласникам сьогодні як загальноосвітня школа І-ІІІ ступеня №7. 

Р.S. Якщо Ви хочете знати більше - звертайтеся до мене або до бібліотеки нашої школи, де можна прочитати літопис школи 7. 


3 комментария:

  1. Прикольненько...

    ОтветитьУдалить
  2. Нічого собі скільки інформації! Та й взагалі - чудовий блог! Радію твоїм здобуткам, з теплом згадую школу та вчителів й надзвичайно пишаюся, що навчалася в одному класі з тобою, Наталочко!

    ОтветитьУдалить
  3. Дякую, за такі теплі слова! А ти наш "Соловейко"!

    ОтветитьУдалить